Jak często farbować włosy Jak często farbować włosy

Jak często można farbować włosy?

Zbyt częsta koloryzacja może zniszczyć włosy, a przecież chcemy wyglądać pięknie. Co ile można farbować włosy i jak przedłużyć trwałość koloru?

Lubisz zmieniać kolor włosów, by co jakiś czas cieszyć się nowym wyglądem? A może po prostu zależy Ci na ukryciu siwizny, w związku z czym oczekujesz trwałej, wyrazistej koloryzacji? Niezależnie od tego, jaki ostateczny efekt chcesz osiągnąć, należy pamiętać, że zbyt częste farbowanie może znacząco osłabić kondycję włosa. Oczywiście produkty pielęgnujące mogą to znacząco zmienić, jednak mimo wszystko warto od czasu do czasu dać włosom „odpocząć”. Zatem - jak często farbować włosy?

Farbowanie włosów – jak trwała jest koloryzacja?

Przeważnie kolor pozostaje wyrazisty przez około 4 do 6 tygodni, a w przypadku siwych włosów, które są grubsze i bardziej sztywne, a przez to mniej podatne na farbowanie, nieco krócej. Oczywiście końcowy rezultat może być też uzależniony od odcienia, jaki wybraliśmy. Przykładowo czerwienie są najbardziej narażone na płowienie pod wpływem słońca, ponieważ pochłaniają dużo światła fioletowego i ultrafioletu.

Trwałość koloryzacji może być też uzależniona od tego, jak często myjemy włosy. Przykładowo zaleca się, by tuż po farbowaniu przez 48 godzin wstrzymać się od mycia, tak by barwniki mogły dobrze wtopić się w strukturę włosa.

Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób wygląda u nas codzienna pielęgnacja. Jeśli nie będziemy stosowali odpowiednich kosmetyków, to zamiast przedłużyć intensywność koloru sprawimy, że ten zacznie blaknąć zdecydowanie szybciej. Na farbowane włosy niezbyt dobrze działają produkty o silnych właściwościach oczyszczających, więc należy ograniczyć ich używanie. Warto natomiast wdrożyć kosmetyki dedykowane włosom po koloryzacji, jak gama Garnier Fructis Color Resist.

Zmienianie koloru włosów – zdecydowany czy delikatny efekt?

Jeżeli zdecydowałaś się na odważną zmianę koloru, np. z ciemnego brązu na bardzo jasny blond lub odwrotnie, to niestety powtórne farbowanie będzie konieczne znacznie częściej (co 2-3 tygodnie) przez kilka najbliższych miesięcy. Minie trochę czasu, zanim odcień w pełni się wyrówna; z każdą kolejną koloryzacją włosy będą coraz lepiej „przyjmowały” pigment. Z czasem odrost będzie zdecydowanie mniej widoczny, a Ty będziesz mogła znacznie rzadziej decydować się na kolejne farbowanie.

Jeśli natomiast postawiłaś na bardziej subtelną zmianę koloru włosów – np. na delikatnie przyciemnienie naturalnego blondu – farbowanie ich w mniej więcej miesięcznych odstępach będzie w zupełności wystarczające. Możliwe, że o powtórnej koloryzacji będziesz musiała myśleć dopiero po upływie 6 tygodni.

Jak często farbować włosy? Trwała i półtrwała koloryzacja

Kiedy zastanawiamy się nad tym, jak długo będzie utrzymywał się pożądany odcień, koniecznie musimy wziąć pod uwagę to, czy wykonujemy trwałą, czy też półtrwałą koloryzację.

Koloryzacja półtrwała utrzymuje się z reguły przez 12 myć. To dobre rozwiązanie dla kogoś, kto nie jest do końca pewny, czy dany odcień mu pasuje i chce się po prostu przekonać, czy wymarzony kolor rzeczywiście pasuje do typu urody.

Koloryzacja trwała zaś, np. z produktami z serii Garnier Olia, daje efekt utrzymujący się znacznie dłużej, w związku z czym nie będzie wymagał częstego odświeżania. Ważne jest przy tym, by korzystać z farb w najwyższej jakości, które sprawią, że wizyta u fryzjera wcale nie będzie konieczna. Zamiast tego domowa koloryzacja przebiegnie bez większych przeszkód i pozwoli cieszyć się lśniącymi włosami o pięknym, intensywnym odcieniu. Produkty z serii Garnier Olia powstały na bazie olejków kwiatowych i bez użycia amoniaku, dlatego są w pełni bezpieczne, a do tego umożliwiają łatwą, przyjemną aplikację.

Co ile można farbować włosy?

Jak widać trwałość koloryzacji jest uzależniona od wielu czynników. Żelazną zasadą jest jednak to, że włosy powinno się farbować w minimum dwutygodniowych odstępach. To sprawi, że nie będą narażone na uszkodzenia, a my zyskamy czas potrzebny do ich pełnej regeneracji i odżywienia.

Pielęgnacja włosów farbowanych

Jak już zostało wspomniane, umiejętna pielęgnacja ma kluczowe znaczenie, jeżeli chcemy, by nasz nowy kolor włosów utrzymywał się przez długi czas. Pamiętajmy, że nasza fryzura jest codziennie narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, które mogą sprawić, że nawet najbardziej udana koloryzacja zacznie blaknąć.

Dlatego nasza rutyna pielęgnacyjna nie może się obyć bez odpowiednich kosmetyków do włosów farbowanych. Mają za zadanie nie tylko sprawić, że wybrany odcień na dłużej pozostanie intensywny, ale także ochronić nasze włosy przed uszkodzeniami i zregenerować je. Jest to szczególnie ważne w okresie urlopowym, gdy włosy często są wystawione na działanie słonej, morskiej wody oraz promieni słonecznych, które przyczyniają się do płowienia koloru.

Pamiętaj więc o zastosowaniu dobrze dopasowanego szamponu, jak szampon wzmacniający Garnier Fructis Color Resist. Wzbogacony o ekstrakty owocowe nie tylko pomaga w zachowaniu intensywnego koloru, ale także odżywia i wygładza włosy. Pielęgnację znakomicie uzupełni maska wzmacniająca Garnier Fructis Color Resist, która umożliwi dogłębną regenerację włosów.