AdobeStock 704861310 1920x336 AdobeStock 704861310 768x420

Witamina C w pielęgnacji twarzy - co warto wiedzieć?

Witamina C jest jednym z najpopularniejszych składników aktywnych stosowanych w produktach pielęgnacyjnych do twarzy. Jest obecna w nich już od lat 90. XX wieku i choć od tego czasu już wiele z nas przekonało się o jej niezwykłych właściwościach, wciąż szturmem zdobywa rzesze nowych wielbicielek. Co warto wiedzieć o kwasie askorbinowym w pielęgnacji skóry twarzy?

Spis treści:

  1. Witamina C - czym właściwie jest?
  2. Jak witamina C działa na skórę?
  3. Rodzaje witaminy C w kosmetykach Garnier
  4. Witamina C w pielęgnacji twarzy- dla kogo, kiedy zacząć, o czym pamiętać?
  5. Serum z witaminą C od Garnier
  6. Krem do twarzy z witaminą C od Garnier
  7. Krem pod oczy z witaminą C Garnier
  8. Płyn micelarny z witaminą C Garnier
  9. Nawilżająca maska do twarzy z witaminą C Garnier Skin Naturals
  10. Jak stosować witaminę C - z czym można ją łączyć?

 

Witamina C - czym właściwie jest?

Witamina C inaczej nazywana kwasem askorbinowym jest jedną z witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie jest on w stanie wytworzyć jej sam, więc należy ją dostarczać z zewnątrz (jak każdą witaminę) w produktach spożywczych i miejscowo, na przykład dzięki produktom pielęgnacyjnym.

 

Choć zsyntetyzowano ją w latach 30. XX wieku, to już wcześniej odkryto, że jej obecność w pożywieniu ma na człowieka ogromny wpływ. Przyczyniła się do tego choroba, która przez setki lat dotykała i dziesiątkowała głównie marynarzy- szkorbut. Zauważono, że zabierając na statki niektóre cytrusy czy kiszonki, zachorowalność na tę śmiertelną chorobę znacznie malała. Wówczas nie rozumiano jeszcze, że to właśnie zawarta w nich witamina C zapobiega zachorowaniom

Do najczęściej wymienianych naturalnych źródeł witaminy C dla organizmu są: owoce cytrusowe (cytryny, grejpfruty, pomarańcze, pomelo), kiszonki, papryka, brokuły, truskawki, pomidory, czerwona porzeczka, kiwi

Witamina C w ludzkim organizmie bierze udział w wielu niezwykle ważnych procesach, do których należą między innymi wzmocnienie układu krwionośnego, obniżenie ciśnienia krwi, obniżenie poziomu cholesterolu, przyśpieszenie gojenia ran, wzmacnianie organizmu dotkniętego chorobą wieńcową lub chorobami sercowo-naczyniowymi. Dodatkowo ułatwia przyswajanie żelaza i oddziałuje na procesy związane z naszą skórą.

 

Jak witamina C działa na skórę?

Choć przyjmowanie witaminy C wraz z pokarmem jest tak istotne dla ludzkiego organizmu, badania pokazały, że jedynie około 30% kwasu askorbinowego pochodzącego z jedzenia jest dostępne dla naszej skóry. Dlatego też już od lat 90.XX wieku w produktach do pielęgnacji zaczęła pojawiać się witamina C jako składnik aktywny między innymi kremów.

Jak zatem witamina C działa na naszą skórę?

● Uczestniczy w produkcji kolagenu, dzięki czemu przyspiesza proces regeneracji skóry, poprawia jędrność i przyczynia się do wygładzenia zmarszczek.

● Jest silnym antyoksydantem, który zwalcza wolne rodniki- przyczynę powstawania stresu oksydacyjnego, który to z kolei uszkadza strukturę skóry i przyspiesza jej starzenie. Dzięki temu witamina C nazywana jest witaminą młodości- działa przeciwstarzeniowo i przeciwzmarszczkowo.

● Zwalcza przebarwienia i wyrównuje koloryt skóry dzięki wpływowi na proces produkcji melaniny.

● Pielęgnacja kosmetykami z witaminą C może być wykorzystywana dla osób ze skłonnością do atopowego zapalenia skóry (AZS), trądziku różowatego, trądziku pospolitego, łuszczycy oraz innych problemów skórnych.

● Nadaje skórze blasku, świeżego wyglądu, sprawia, że cera jest promienista.

● Chroni przed wolnymi rodnikami powstającymi pod wpływem promieniowania UV, dlatego często jest stosowana razem z produktami zawierającymi filtry SPF.

 

 

Przeciwstarzeniowe działanie witaminy C

Do jednych z najważniejszych właściwości witaminy C oddziałującej bezpośrednio na skórę jest działanie przeciwstarzeniowe. Dlaczego jednak tak się dzieje? Kwas askorbinowy jest szalenie popularny w działaniu anti-aging dzięki dwóm cechom:

Witamina C jako antyoksydant

Na powierzchnię naszej skóry oddziałuje na co dzień mnóstwo szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak chociażby promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenia środowiskowe (smog, tlenki, cząstki stałe, metale ciężkie, zanieczyszczenia chemiczne), silny wiatr, ekstremalne temperatury. Mogą one doprowadzić do stresu oksydacyjnego, czyli zaburzenia równowagi organizmu. W tym stanie wolne rodniki (oksydanty) w dużym uproszczeniu dokonują mikrozniszczeń naszej skóry, znacznie przyspieszając jej starzenie.

Witamina C jest naturalnym antyoksydantem, czyli jej rolą jest zwalczanie wolnych rodników i tym samym ochrona skóry przed uszkodzeniami, które powodują. Dzięki temu procesy starzenia zachodzą wolniej.

Witamina C i produkcja kolagenu

Kolagen to produkowane przez organizm białko nazywane również białkiem młodości. Jest spoiwem, który łączy ze sobą komórki, budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, naczyń krwionośnych, chrząstek i rogówek oka. W skórze jest białkiem podporowym skóry- to on odpowiada za jej jędrność, elastyczność i młody wygląd. Stanowi ponad 70% budulca suchej masy skóry.

Kolagen jest produkowany w tak zwanych fibroblastach, a witamina C pobudza je do pracy. To właśnie dzięki temu, że uczestniczy w tym procesie, ma bezpośredni wpływ na to, by nasza skóra była odpowiednio napięta, jędrna i zachowała swój młody wygląd na dłużej.

 

Witamina C a walka z przebarwieniami

Kolejną bardzo ważną właściwością witaminy C w pielęgnacji twarzy jest jej zdolność do walki z przebarwieniami i wyrównywanie kolorytu naszej skóry. Jak to się dzieje? Kwas askorbinowy jest inhibitorem melanogenezy, czyli czymś, co hamuje nadmierną produkcję melaniny- barwnika w skórze. To właśnie dzięki temu witamina C ma działanie depigmentacyjne, czyli jest w stanie walczyć z różnego rodzaju przebarwieniami skóry o każdej porze roku, w tym przebarwieniami słonecznymi czy potrądzikowymi.

 

Rodzaje witaminy C w kosmetykach Garnier

Witamina C w kosmetykach występuje w różnych formach. Sama w sobie jest niestabilną cząsteczką, dlatego największym wyzwaniem jest użycie takich form i stężeń, które będą ustabilizowane, bezpieczne i bardzo skuteczne. W naszych produktach wykorzystujemy dwie formy witaminy C:

Witamina Cg (glukozyd askorbylu)

To stabilna forma witaminy C, która dzięki enzymom naturalnie występującym w skórze zamienia się w czystą witaminę C i wykazuje szerokie działanie pielęgnacyjne.

3-O Etylowy kwas askorbinowy

Jest to pochodna witaminy C, która jest odporna na światło i temperaturę (stabilna) i nawet w wysokich stężeniach dobrze tolerowana przez skórę. To również jedyna pochodna witaminy C, która rozpuszcza się w wodzie i tłuszczach, co sprawia, że może być stosowana w różnych formułach.

 

Obie te formy witaminy C występują w serii Garnier Vitamin C.

 

Witamina C w pielęgnacji twarzy- dla kogo, kiedy zacząć, o czym pamiętać?

 

Witamina C – dla kogo?

Witamina C jest multifunkcyjnym składnikiem aktywnym, który może być stosowany do każdego rodzaju cery. Oczywiście mówimy o odpowiednich formach i stężeniach, które znajdują się między innymi w produktach Garnier. Produkty pielęgnacyjne z witaminą C są szczególnie polecane osobom, które posiadają:

Skórę z przebarwieniami o nierównym kolorycie;

Skórę szczególnie narażoną na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych- nadmierna ekspozycja na słońce, smog;

Skórę dojrzałą z widocznymi oznakami starzenia takimi jak zmarszczki, linie, załamania;

Skórę szarą, matową, pozbawioną blasku;

Skórę młodą, na którą chcemy działać przeciwstarzeniowo;

Skórę narażoną na działanie dymu tytoniowego;

Skórę narażoną na efekty niedostatecznej ilości snu, stresu, intensywnego trybu życia;

Skórę naczynkową.

 

Pielęgnacja z witaminą C – kiedy i jak zacząć?

Produkty pielęgnacyjne zawierające witaminę C można włączyć do swojej codziennej rutyny pielęgnacyjnej w każdym momencie roku. Zaleca się stosowanie kosmetyków z kwasem askorbinowym już od 20. roku życia, żeby zapewnić skórze odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, ochronić ją przed zbyt wczesnym starzeniem, przyspieszać      procesy regeneracyjne i zachować jej jędrność, blask i zdrowy wygląd.

Kosmetyki z witaminą C możemy stosować zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji. Możemy łączyć ze sobą produkty z tym składnikiem aktywnym, np. płyn micelarny z witaminą C, następnie serum z witaminą C, które wykończymy kremem z witaminą C.

Pielęgnację zawierającą kwas askorbinowy możemy stosować przez cały rok. Mitem jest, że witamina C nie powinna być stosowana w bardzo słoneczne dni - jest wręcz przeciwnie. Dzięki własnościom/zdolności wyłapywania wolnych rodników wspomaga działanie antyoksydacyjne. Stosowana razem z filtrami przeciwsłonecznymi przeciwdziała negatywnym skutkom promieni UVA i UVB.

 

Witamina C a profesjonalne zabiegi kosmetyczne

Jeśli korzystamy na co dzień z zabiegów kosmetologicznych lub zabiegów medycyny estetycznej, warto spytać kosmetologa, dermatologa lub lekarza przeprowadzającego zabieg o zalecenia dotyczące pielęgnacji tuż po nich. Okazuje się bowiem, że po wielu tego rodzaju zabiegach zalecana jest pielęgnacja zawierająca witaminę C w swojej formule- wówczas przyśpieszamy regenerację skóry, wzmacniamy jej barierę hydrolipidową, chronimy ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

Serum z witaminą C od Garnier

Serum z witaminą C zawiera zwykle większe stężenia tego składnika aktywnego niż pozostałe produkty pielęgnacyjne. Dlatego warto uwzględnić je w swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

 

Vitamin C Super Serum na przebarwienia z Witaminą C

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Super Serum z witaminą C od Garnier to serum, które w swoim składzie oprócz witaminy C zawiera również:

Niacynamid, czyli pochodną witaminy B3, która przede wszystkim chroni skórę przed odwodnieniem, wzmacnia ją i przeciwdziała wysuszaniu.

Kwas salicylowy, czyli kwas, który chroni przed działaniem czynników środowiskowych, oczyszcza pory, pomaga zmniejszyć niedoskonałości skóry, wyrównuje koloryt oraz skutecznie zmniejsza widoczność przebarwień.

Nasze Super Serum Garnier Vitamin C nie tylko pomaga w walce z przebarwieniami, ale sprawia, że skóra staje się bardziej jednolita, wyraźnie gładsza i pełna blasku.

 

Rozświetlające Serum z witaminą C na noc Garnier 

To pierwsze serum na noc z witaminą C od Garnier. Posiada wyższą koncentrację czystej witaminy C, która wynosi aż 10%. Oprócz tego w składzie serum na noc znajdziemy kwas hialuronowy, czyli skuteczny składnik aktywny znany między innymi ze swoich silnie nawilżających właściwości. Dzięki temu wyjątkowemu połączeniu skóra twarzy już po pierwszej nocy jest bardziej gładka i wypoczęta, po trzech dniach rozświetlona. Klinicznie udowodniono, że po dwóch miesiącach regularnego stosowania serum na noc Vitamin C następuje redukcja drobnych linii i przebarwień.

 

Krem do twarzy z witaminą C od Garnier

 

Krem rozświetlający na dzień z witaminą C Garnier 

Krem rozświetlający na dzień to doskonała propozycja do codziennego stosowania. Oprócz witaminy Cg zawiera również ekstrakt z cytryny. To połączenie sprawia, że krem doskonale nawilża skórę twarzy, wygładza ją, dodaje jej blasku i rozświetla, ujędrnia oraz odżywia. Formuła zawiera również olejki roślinne.

 

Nawilżający żel-krem do twarzy z witaminą C Garnier

3600542471022-GLOW-JELLY-Vitamin-C-Sloik-Eng_400x417

To lekki i bardzo przyjemny, wegański żel-krem, który oprócz witaminy Cg zawiera w swoim składzie ekstrakt z cytryny, który również jest naturalnym antyoksydantem. Krem łatwo rozprowadza się po twarzy, szybko wchłania i intensywnie nawilża skórę już po 48 godzinach. Dzięki niemu skóra wygląda na mniej zmęczoną, jest pełna blasku.

 

Krem pod oczy z witaminą C Garnier

Delikatna skóra pod oczami wymaga szczególnej pielęgnacji. Równie mocno potrzebuje antyoksydacyjnego działania witaminy C. Dlatego też stworzyliśmy

Rozświetlający krem pod oczy z witaminą C Garnier 

To krem pod oczy, który w swoim składzie oprócz witaminy Cg zwiera takie składniki jak:

Niacynamid (działanie nawilżające, wzmacniające barierę ochronną skóry)

Kofeinę (działanie antyoksydacyjne, redukcja cieni wokół oczu)

Puder bananowy (naturalny puder, który wyraźnie poprawia wygląd skóry wokół oczu).

 

Krem pod oczy Garnier Vitamin C pomaga w zwalczaniu aż 8 oznak starzenia:

cieni pod oczami,

drobnych zmarszczek wokół oczu,

„kurzych łapek”,

poszarzałej skóry,

utraty jędrności,

utraty gładkości,

utraty miękkości,

zmian w wyglądzie skóry.

 

Płyn micelarny z witaminą C Garnier

Płyn micelarny to produkt przeznaczony do jednego z najważniejszych kroków codziennej pielęgnacji twarzy, czyli jej oczyszczania. Służy nie tylko do demakijażu, ale również usuwania z powierzchni skóry zanieczyszczeń, które gromadzą się na niej przez cały dzień. Płyn micelarny z witaminą C Garnier  to idealne uzupełnienie rutyny pielęgnacyjnej z kwasem askorbinowym. Dokładnie oczyszcza skórę, rewitalizuje ją i rozświetla, przygotowując tym samym do przyjęcia składników aktywnych z pozostałych produktów kosmetycznych.

 

Nawilżająca maska do twarzy z witaminą C Garnier Skin Naturals

nawilzajaca-maska-do-twarzy-z-witamina-c-garnier-skin-naturals-400x417

Kolejną ciekawą propozycją produktu pielęgnacyjnego z witaminą C jest nawilżająca maska do twarzy z witaminą C Garnier Skin Naturals. To maska na tkaninie, dzięki czemu wygodnie się ją aplikuje, nie zsuwa się i nie roluje. Oprócz witaminy C w swoim składzie zawiera silnie nawilżający kwas hialuronowy. To połączenie sprawia, że skóra twarzy staje się gładka, nawilżona, pełna blasku. Jest idealnym uzupełnieniem rutyny pielęgnacyjnej.

 

Jak stosować witaminę C - z czym można ją łączyć?

Witamina C jest wielozadaniowym i silnie działającym składnikiem aktywnym przeznaczonym do każdego rodzaju cery. To, z jakimi innymi składnikami aktywnymi możemy ją łączyć zależy od tego, w jakiej formie znajduje się w naszych kosmetykach pielęgnacyjnych. Produkty Garnier zawierające witaminę C możesz łączyć z:

Niacynamidem – to połączenie, które doskonale się uzupełnia. Witamina C działa antyoksydacyjnie, regenerująco, rozświetlająco. Regeneruje przebarwienia i chroni skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Niacynamid z kolei dba o jej nawilżenie, zachowanie odpowiedniego stanu bariery ochronnej.

Kwasem hialuronowym – podobnie jak w przypadku połączenia z niacynamidem, kwas hialuronowy szczególnie zadba o odpowiedni poziom nawilżenia skóry twarzy.

Kwasem salicylowym – kwas salicylowy to kwas BHA, który działa przeciwbakteryjnie,. Zmniejsza nadmiar sebum, oczyszcza zaskórniki, stąd często stosuje się go w produktach dedykowanych cerze trądzikowej.

SPF – witamina C dzięki własnościom antyoksydacyjnym stosowana razem/w połączeniu z filtrami SPF, chroni skórę przed uszkodzeniami i fotostarzeniem.

Przy połączeniach witaminy C z innymi składnikami należy zachować ostrożność przy stosowaniu pielęgnacji zawierającej retinol. W tym przypadku zaleca się, żeby produkt z witaminą C stosować rano, natomiast produkt z retinolem w wieczornej pielęgnacji.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o witaminie C w pielęgnacji twarzy?

● Witamina C uchodzi za niestabilny składnik aktywny. Warto pamiętać, że stabilność formuły zależy od postaci witaminy C wykorzystanej w produktach pielęgnacyjnych. Te, które znajdują się w kosmetykach od Garnier są stabilnymi i nie tracącymi swoich właściwości formami.

● Istnieje mit mówiący, że witamina C w połączeniu z ekspozycją skóry twarzy na promieniowanie słoneczne wywołuje przebarwienia, dlatego nie powinno się stosować jej latem. Nic bardziej mylnego! Jest wręcz przeciwnie- witamina C dzięki właściwościom antyoksydacyjnym chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB. Stosowana z kremami zawierającymi filtry SPF przeciwdziała negatywnym skutkom promieniowania. Nie tylko zmniejsza powstawanie przebarwień słonecznych, ale również znakomicie radzi sobie z ich rozjaśnieniem i wyrównaniem kolorytu skóry.

● Witamina C jest składnikiem aktywnym, który może być stosowany przez kobiety nawet w trakcie ciąży. Oczywiście każdy przypadek zawsze warto indywidualnie skonsultować ze swoim lekarzem

● Należy pamiętać o tym, że dostarczanie naszemu organizmowi odpowiednich dawek witaminy C jest równie ważne w przypadku zdrowej, zbilansowanej diety, jak i miejscowego stosowania witaminy C w kosmetykach. Witamina C dostarczana wraz z pożywieniem nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie potrzeby naszej skóry.

● Kiedy możemy zauważyć efekty stosowania witaminy C w pielęgnacji skóry? Przy regularnym stosowaniu produktów pielęgnacyjnych z witaminą C pierwsze efekty możemy zauważyć już kolejnego dnia (wypoczęta, rozświetlona skóra). Jeśli zależy nam na walce z przebarwieniami czy działaniem przeciwstarzeniowym, efekty zauważymy po około miesiącu lub dwóch.