kosmetyki-z-aloesu kosmetyki-z-aloesu

Rola aloesu w kosmetyce

Dowiedz się jaką rośliną jest aloes, gdzie występuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce! Dla kogo są kosmetyki z aloesu? Kliknij i sprawdź!

Rola aloesu w kosmetyce

Aloes jest rośliną leczniczą znaną ludzkości od kilkuset lat. Występuje w wielu odmianach – jako krzewy, pnącza, zwykłe rośliny doniczkowe, byliny, kilkucentymetrowe i kilkumetrowe sukulenty. Najpopularniejsza odmiana aloesu jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu i bez problemu można hodować ją samodzielnie w domu, a to dzięki zdolności magazynowania wody w liściach, która sprawia, że może ona przez długi czas wytrzymać bez wody. Dobroczynne właściwości pozwalają sukcesywnie wykorzystywać aloes w kosmetykach. Jakie mogą mieć zastosowanie i kto powinien sięgnąć po produkty z aloesu?

Aloes w kosmetyce – zastosowanie

Aloes cechuje się szerokim spektrum właściwości, co czyni go interesującym obiektem dla producentów kosmetyków. Ta roślina kojarzona jest przede wszystkim z działaniem silnie nawilżającym skórę – nie bez powodu. Jej liście wypełnione są żelową substancją o delikatnym zapachu. Szacuje się, że w 98% składa się ona z wody. To właśnie dzięki temu aloes uznaje się za sukulent – substancja ta stanowi magazyn wody rośliny. Aby pozyskać ten żel, wystarczy przełamać lub przeciąć liść aloesu – warto jednak uważać, bowiem w przypadku zranionej lub mocno podrażnionej skóry aplikacja nieprzetworzonej substancji żelowej z aloesu może wywołać owrzodzenie lub silne podrażnienie.

Aloes w kosmetyce wykorzystywany jest głównie ze względu na swoje właściwości nawilżające, kojące oraz antybakteryjne. Ze względu na zdolność nawilżania naskórka aloes często stanowi składnik kremów nawilżających, a obecnie coraz większą popularność zyskują produkty z aloesu o konsystencji żelu, przypominające całkowicie naturalną substancję pozyskiwaną wprost z liści rośliny. W zdecydowanej większości przypadków receptury tych kosmetyków są jednak uzupełnione innymi substancjami nawilżającymi i przetworzone w taki sposób, aby odpowiadały standardom dermatologicznym. Właściwości kojące i antybakteryjne wykorzystuje się często w preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej i mającej tendencję do podrażnień oraz niedoskonałości.

Kosmetyki z aloesu – dla kogo są odpowiednie?

Aloes w kosmetologii znajduje bardzo szerokie zastosowanie i z pewnością znany jest osobom, które borykają się z problemem przesuszonej skóry. Aloes nie tylko nawilża, ale i pomaga utrwalić efekt odżywionego i gładkiego naskórka. Kosmetyki z aloesu powinny zostać włączone do codziennej pielęgnacji przez osoby, które mają cienką i suchą cerę ze skłonnością do podrażnień i zaczerwienień. Ich regularne stosowanie pomoże zwalczyć dyskomfort wywołany uczuciem nadmiernego ściągnięcia skóry lub jej złuszczaniem, które często występuje przy przesuszeniu naskórka. Żel lub krem z aloesem warto mieć w swojej kosmetyczce także po opalaniu lub długotrwałej ekspozycji na działanie promieni słonecznych – zaczerwieniona i podrażniona przez słońce skóra potrzebuje ochłody i ukojenia – żel aloesowy, szczególnie schłodzony w lodówce, przyniesie natychmiastową ulgę i pomoże o wiele szybciej przywrócić cerę do normalności. Ciekawą propozycję dla osób poszukujących kosmetyku nawilżającego stanowi żel aloesowy Hyaluronic Aloe Jelly, czyli połączenie właściwości aloesu i kwasu hialuronowego, które gwarantuje maksymalne i długotrwałe nawilżenie przy wykorzystaniu składników pochodzenia naturalnego.

Kosmetyki z aloesu mogą przydać się także osobom, które walczą z trądzikiem. Aloes, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, pomaga osuszyć cerę wydzielającą nadmiar sebum, a także zwalczyć bakterie, które wywołują powstawanie wyprysków i niedoskonałości. Stosowanie kosmetyków z aloesu do walki z trądzikiem powinno być jednak skonsultowane i nadzorowane przez dermatologa, zwłaszcza w sytuacji, gdy leczenie jest długotrwałe. Zbyt duże stężenie tego składnika w kosmetyku mogłoby niekorzystnie wpłynąć na cerę i przynieść odwrotny do zamierzonego efekt lub osłabić działanie innych preparatów.

Produkty z aloesu – wykorzystanie w medycynie

Produkty z aloesu znajdują zastosowanie także w medycynie i produkcji preparatów medycznych. Jak się okazuje, aloes ma dobroczynny wpływ nie tylko na wygląd, ale i kondycję organów wewnętrznych człowieka. Dobrym przykładem jest sok z aloesu – spożywany regularnie pozwala na znaczne podniesienie odporności. Poza tym spożywanie produktów z aloesu wspomaga procesy oczyszczania nerek, wątroby, a także jelit. Aloes poprawia też krążenie krwi i obniża poziom złego cholesterolu. Produkty z aloesu nabyć można w aptekach, a także niektórych sklepach zielarskich oraz drogeriach.

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW