aloes-wlasciwosci-kosmetyczne-1920x336 aloes-wlasciwosci-kosmetyczne-768x420

Cudowne właściwości aloesu

Jakie właściwości ma aloes? Czy aloes ma wpływ zarówno na skórę jak i na nasze zdrowie? Dowiedz się klikając tutaj!

Cudowne właściwości aloesu

Aloes to jedna z roślin, które zachwycają szerokim spektrum swoich właściwości oraz dobroczynnym wpływem na organizm człowieka. I choć ludzkości znany jest nie od dziś, kosmetyki zawierające go w swoim składzie wciąż cieszą się ogromną popularnością, a w dobie rozwiniętej technologii i zaawansowanych technik tworzenia receptur kosmetyków, produkty zawierające składniki pochodzenia naturalnego są na wagę złota. Posiadane przez aloes właściwości są na tyle szerokie, że bez obaw można stwierdzić, że produkt zawierający ekstrakt z tej rośliny przyda się każdemu. Jakie właściwości ma aloes? Kto powinien sięgnąć po kosmetyki zawierające go w składzie?

Aloes – właściwości zdrowotne

Posiadane przez aloes właściwości i zastosowanie tej rośliny jest powszechne w przeróżnych dziedzinach działalności człowieka. Jedną z nich jest medycyna – aloes uznaje się za roślinę leczniczą, dlatego preparaty zawierające jej ekstrakt występują w różnych formach i można stosować je przy różnych dolegliwościach oraz w różnych celach. Jedna z podstawowych właściwości aloesu dotyczy bogatej zawartości witamin oraz składników odżywczych w miąższu tej rośliny. Choć składa się on w znakomitej większości z wody, zawiera także wiele witamin z grupy B, witaminy A i C, beta-karoten, kwas foliowy, a także pierwiastki takie jak wapń, chrom, żelazo i potas. Oprócz tego aloes jest naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych. Jak aloes może wpływać na zdrowie ludzkiego organizmu? Przede wszystkim podnosi odporność i może sprzyjać jej odbudowaniu po przebytej chorobie – dotyczy to zarówno zdrowia fizycznego, jak i psychicznego – produkty zawierające wyciąg z aloesu warto stosować podczas stresujących okresów życia lub po przebytej traumie, co pomoże powrócić do równowagi psychicznej. Właściwości aloesu obejmują również regulację trawienia – aloes normalizuje procesy trawienia i pomaga stworzyć warunki korzystne do odbudowy flory bakteryjnej jelit. To nie wszystko – aloes może również wspomóc oczyszczanie organizmu przez inne organy – nerki oraz wątrobę, przyspieszając usuwanie zanieczyszczeń. Posiadane przez aloes właściwości pozwalają także regulować krążenie i normalizując poziom złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu mogą zapobiec występowaniu chorób serca. Najczęściej spotykane wyroby medyczne zawierające aloes to soki i nektary z aloesu, zioła do sporządzania naparu oraz różnego rodzaju żele przyspieszające gojenie ran.

Aloes – właściwości kosmetyczne

Kosmetyczne właściwości aloesu to temat często poruszany przez kosmetologów i osoby zawodowo zajmujące się produktami do pielęgnacji skóry. Jedna z najważniejszych to zdolność mocnego nawilżania i utrzymywania odpowiedniego poziomu nawilżenia naskórka. Właściwość ta jest poniekąd zapisana w samej budowie rośliny. Aloes jest sukulentem, co oznacza, że jego budowa umożliwia magazynowanie wody, dzięki czemu może przetrwać przez długi czas bez dostępu do wody ze środowiska – podobnie jak kaktusy. Długie liście aloesu wypełnione są żelową substancją, która pełni właśnie taką funkcję, a przeniesiona do receptury kosmetyku zachowuje takie właściwości i pomaga utrzymać nawilżenie skóry. Ciekawą propozycją kosmetyku nawilżającego jest lekki żel Aloe Jelly – to produkt, którego receptura opiera się na nawilżającym działaniu ekstraktu z aloesu oraz kwasu hialuronowego, co zapewnia szybki, intensywny i długotrwały efekt nawilżenia. Właściwości aloesu na skórę to także kojenie w przypadku podrażnień. Przesuszona skóra boryka się często z problemami takimi jak nadmierne ściągnięcie, pieczenie czy dyskomfort. Delikatna konsystencja żelowej substancji aloesowej przynosi ulgę, chłodzi i błyskawicznie nawilża naskórek. Aloes przynosi ukojenie także w przypadku ukąszeń owadów, zadrapań i ran – w tym przypadku przed aplikacją kosmetyku warto skonsultować się jednak z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ trudno gojące się i rozległe rany mogą wymagać zupełnie innego leczenia. Aloes można jednak zupełnie bezpiecznie stosować na zdrową skórę – duża zawartość kolagenu poprawi kondycję skóry i odmłodzi ją, przywracając świeżość i blask. Nie bez powodu aloes jest częstym składnikiem nawilżających kosmetyków przeznaczonych do cery dojrzałej. Kolejna właściwość aloesu dotyczy antybakteryjności – roślina ta pozwala skutecznie odkazić nie tylko rany, ale i powstające na skórze wypryski oraz zmiany trądzikowe. Warto wiedzieć, że tego typu zmiany oraz nadmierne przetłuszczanie się cery może być spowodowane właśnie niedostatecznym nawilżeniem – wydzielając duże ilości sebum, naskórek sam się natłuszcza. Wypryski są oznaką, że proces ten wymknął się spod kontroli. Kosmetyki z aloesem mogą pomóc w przywróceniu skórze równowagi.

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW

RYTUAŁ DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW