Proces starzenia skóry po 40 roku życia Proces starzenia skóry po 40 roku życia

Proces starzenia skóry po 40 roku życia

Czy da się powstrzymać proces starzenia? Oto kilka porad dla cery dojrzałej, które pomogą spowolnić starzenie się skóry.

Zanim jeszcze zbliżymy się do czterdziestki, objawy starzenia i zmęczenia skóry mogą być już widoczne. Nasze badania wykazały, że pomiędzy 15. a 35. rokiem życia, skóra człowieka może tracić aż 14% elastyczności. Jak temu zapobiegać?

Starzenie się skóry

Wraz z procesem starzenia, pewne elementy wspierające skórę zaczynają zawodzić. To naturalny proces, właściwie nieodwracalny, ale możliwe jest jego spowolnienie. Mając 40 lat, nasza skóra zmienia się w znacznym stopniu. Co o niej wiemy?

• Organizm wytwarza coraz mniej kolagenu, a do 70. roku życia może całkowicie zaprzestać jego produkcji.
• Liczba wiązek kolagenowych zmniejsza się o 1-2 rocznie i nie da się temu zapobiec.
• Włókna kolagenowe nie są już tak silne jak dawniej. Stają się kruche, zaczyna ubywać lipidów oraz ceramidów. Także warstwa rogowa naskórka staje się słabsza.

Starzenie się skóry – przyczyny

Proces starzenia jest naturalny i dotyczy każdego organizmu. Nie da się go zatrzymać, ale poprzez odpowiedni styl życia możemy znacznie spowolnić powstawanie zmian, które podkreślają nasz wiek. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, masaże i dobrze dobrana pielęgnacja, to absolutna podstawa, jeżeli po 40. roku życia dalej chcemy wyglądać świetnie i pozostawać w doskonałej formie!

Promieniowanie UV – co to jest?

Jednym z największych winowajców odpowiedzialnych za proces starzenia jest słońce. Ciągła ekspozycja na promieniowania UV prowadzi do zaburzeń pigmentacji, a dodatkowo towarzyszy temu fotostarzenie. Im częściej wystawiamy skórę na słońce, tym szybciej pojawią się zmarszczki oraz plamy.

Promieniowanie UV jest bardzo niebezpieczne dla naszej skóry, dlatego warto pamiętać o stałej ochronie – przede wszystkim w postaci kosmetyków z SPF. Czasami wystarczy jedynie osłaniać bądź zakrywać dają część ciała – używanie parasolki w upalne dni, czapki z daszkiem czy okrywanie ramion chustami to sprawdzone rozwiązanie. W ten sposób działamy na korzyść dla naszej skóry i spowalniamy proces starzenia!

Proces starzenia się skóry

Czy wiesz, że liczba melanocytów, komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie pigmentu melaniny, faktycznie zmniejsza się wraz z wiekiem w tempie około 8-10% rocznie? Badania wykazały, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy zmniejszaniem się liczby fibroblastów (komórek wytwarzających kolagen) a pojawianiem się plam. Aktywność fibroblastów zaczyna znacząco spadać od 40. roku życia.

Starzenie skóry – jak mu zapobiegać?

Jakie jest na to rozwiązanie? Przede wszystkim odpowiednio dobrana pielęgnacja, która pomaga dojrzałej skórze utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. W ofercie marki Garnier znajduje się wiele kosmetyków, których skład opiera się na unikatowych składnikach aktywnych, które doskonale radzą sobie z osłabioną i starzejącą się skórą.

Walka ze zmarszczkami powinna zacząć się jeszcze przed ich powstawaniem. Jeżeli dbamy o utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, nasza skóra będzie starzeć się wolniej. Jeżeli zmarszczki już się pojawiły, trzeba zastosować naprawdę silnie działające składniki aktywne.

Co stosować rano?

Poranną pielęgnację warto rozpocząć od umycia twarzy i tonizacji. Zanim przystąpimy do aplikowania podkładu, skóra powinna zostać dobrze nawilżona. Krem może być jednocześnie bazą pod makijaż.

Starzenie się skóry jest mniej widoczne, jeżeli skóra jest nawilżona i napięta. Taki efekt gwarantuje krem przeciwzmarszczkowy Lift Expert 45+ dzień, który posiada w składzie roślinne komórki macierzyste znane z właściwości regeneracyjnych oraz olejek z rokitnika bogaty w kwasy Omega 6. Kosmetyk doskonale pomaga redukować oznaki starzenia.

Dobrym wyborem okaże się również Ultra Lift przeciwzmarszczkowy krem na dzień – to produkt nowej generacji, który zapobiega starzeniu się skóry. Przede wszystkim działa przeciwzmarszczkowo, rozświetla i ujędrnia. Ten krem również został wzbogacony o komórki roślinne, które wykazują właściwości regeneracyjne.

Co stosować wieczorem?

Wieczorna pielęgnacja powinna być bardzo zbliżona do tej, jaką wykonuje się przy każdej innej skórze. Także dojrzała cera potrzebuje odpowiedniego oczyszczenia w postaci demakijażu oraz tonizacji. Przywrócenie skórze naturalnego pH to ostatni krok przed nałożeniem produktu nawilżającego.

Krem stosowany na noc powinien być bardziej treściwy od tego, który stosujemy za dnia – podczas spania, nasza skóra ma największe szanse na regenerację. Nie przykrywamy jej kosmetykami kolorowymi i pozwalamy oddychać. W tym przypadku warto zastosować Miracle Sleeping Cream, krem przeciwzmarszczkowy na noc. Efekt metamorfozy skóry – to produkt, dzięki któremu skóra jest widocznie zregenerowana, a zmarszczki zredukowane.

Pielęgnacja to podstawa, ale nie można także zapominać o odpowiedniej diecie czy aktywności fizycznej. Posiłki powinny być zdrowe i zawierać jak najwięcej warzyw oraz owoców. Warto wystrzegać się tłustych potraw oraz tych, które zawierają duże ilości cukru. Sposób odżywiania ma ogromny wpływ na stan skóry.

Aktywność fizyczna może występować w formie długich spacerów, pływania bądź jazdy na rowerze. Polecane są także ćwiczenia rozciągające, które można wykonywać samodzielnie w domu. Tylko tyle potrzeba, aby nasza skóra wyglądała znakomicie znacznie dłużej, niż sobie to wymarzymy!