1920x336 Sprawdzone sposoby na oparzenia soneczne 768x420 Sprawdzone sposoby na oparzenia soneczne

Sprawdzone sposoby na oparzenia słoneczne

Lato to okres, w którym zdecydowanie więcej czasu spędzamy na słońcu w porównaniu z pozostałymi porami roku. Promienie słoneczne i piękna pogoda zachęcają nas do pieszych wycieczek, jazdy rowerem czy relaksu na basenie. Niestety, jeśli we właściwy sposób nie zadbamy o swoją skórę i nie zabezpieczymy jej, po kilku godzinach spędzonych na słońcu mogą pojawić się na niej oparzenia słoneczne. Jak postępować, by zapobiegać oparzeniom słonecznym? Co robić, gdy dojdzie do oparzenia słonecznego? Poznaj nasze porady.

Promienie słoneczne – korzystne czy nie?

Promieniowanie ultrafioletowe to tak naprawdę niewielka część promieniowania słonecznego, jaka dociera do powierzchni Ziemi. Co więcej, jego obecność posiada zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie człowieka.

Nie ulega wątpliwości, że promienie słoneczne są nam niezbędne do życia. Odpowiednia dawka słońca korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i co najważniejsze, umożliwia syntezę witaminy D3, która pełni bardzo ważną rolę w zachowaniu zdrowia organizmu.

Nie należy jednak zapominać, że nadmierna ilość promieniowania, jaka dociera do naszej skóry, może mieć bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, jeśli ze słońca nie będziemy korzystać w sposób odpowiedzialny. Najczęstszą konsekwencją długotrwałej ekspozycji na słońce jest bolesne oparzenie słoneczne, które może prowadzić do rozwoju niebezpiecznego dla życia raka skóry – czerniaka.

Oprócz oparzonej skóry i silnego zaczerwienienia nadmierna ekspozycja na słońce może doprowadzić do niebezpiecznego udaru cieplnego, a nawet uszkodzić wzrok (stąd przebywając na słońcu, zawsze musimy nosić okulary przeciwsłoneczne z powłoką anty-UV). Nadmiar słońca na skórze może stać się także przyczyną alergii i prowadzić do jej fotostarzenia.

Promienie UVA i UVB – czy są niebezpieczne?

Szukając informacji o ochronie przeciwsłonecznej, często można natknąć się na wiadomości związane z promieniowaniem UVA i UVB. Co należy o nich wiedzieć i jak wpływają na skórę?

W przypadku promieniowania ultrafioletowego można wyróżnić 3 rodzaje: UVA, UVB oraz UVC. Promieniowanie UVC to tzw. promieniowanie krótkiej fali, którego promienie nie docierają do Ziemi, gdyż pochłaniane są przez warstwę ozonową.

Promienie UVB to typ promieniowania słonecznego, na który najbardziej powinniśmy uważać właśnie w okresie letnim. To one są odpowiedzialne za powstawanie rumienia na skórze, wywołują silne zaczerwienienie skóry, a w efekcie oparzenia słoneczne. Promieniowanie UVB wykazuje zdolność do wnikania w głębokie warstwy naskórka, a efektem jego działania na skórę jest opalenizna (reakcja skóry). Jest odpowiedzialne za powstawanie nowotworów skóry.

Promieniowanie słoneczne UVB posiada zmienne natężenie, które jest zależne od pory roku, dnia czy nawet szerokości geograficznej. To właśnie przede wszystkim ze względu na silne natężenie promieniowania UVB powinno się unikać ekspozycji na słońce w godzinach 10.00-16.00.

Promieniowanie słoneczne UVA posiada zdolność przenikania aż do skóry właściwej. To właśnie te promienie odpowiadają za fotostarzenie się skóry, mogą powodować zmiany w DNA, uszkadzać włókna kolagenowe i elastynowe, a także zaburzać naturalną barierę ochronną skóry.

Promieniowanie UVA jest niebezpieczne również ze względu na stopień natężenia, który jest stały niezależnie od pory roku lub pogody. Co więcej, posiada zdolność przenikania przez chmury, okna czy odzież.

Jak powstają oparzenia słoneczne?

By wiedzieć, w jaki sposób radzić sobie ze skutkami oparzenia słonecznego, należy wiedzieć, w jaki sposób powstaje. Nasza skóra posiada naturalne mechanizmy obronne, które zabezpieczają ją przed szkodliwymi skutkami nadmiernej ekspozycji na słońce. Ochronę skóry zapewnia melanina, czyli znajdujący się w niej barwnik.

Kiedy przez dłuższy czas przebywamy na słońcu, skóra zaczyna się bronić właśnie poprzez zwiększoną produkcję melaniny, czego efektem jest opalenizna. Zanim jednak pojawi się na naszej skórze, bardzo często (szczególnie u osób o jasnej karnacji) dochodzi do oparzenia wierzchnich warstw naskórka.

Rodzaje oparzeń słonecznych

W zależności od tego, jak duża jest ingerencja promieniowania słonecznego na skórę, możemy wyróżnić:

  • oparzenia słoneczne I stopnia;
  • oparzenia słoneczne II stopnia;
  • oparzenia słoneczne III stopnia.

Oparzenie słoneczne I stopnia występuje najczęściej i obejmuje wierzchnią warstwę naskórka. Do objawów można zaliczyć silne zaczerwienienie skóry, rumień, a także niewielkie obrzmienie skóry. Skutki oparzeń nie są widoczne od razu. Oparzeniom słonecznym I stopnia często towarzyszy ból, a po kilku dniach może pojawić się świąd. Objawy zwykle ustępują po kilku dniach, może również wystąpić złuszczanie naskórka.

Oparzenia słoneczne II stopnia wnikają znacznie głębiej, obejmując nie tylko naskórek, ale docierając także do skóry właściwej. Oprócz silne zaczerwienionej, rozgrzanej skóry i rumienia pojawiają się na niej bolesne pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Bardzo ważne, aby ich nie przebijać, gdyż zwiększa to ryzyko zakażenia i wystąpienia stanu zapalnego. Może dochodzić także do częściowej martwicy naskórka oraz obrzęku.

Oparzenia słoneczne III stopnia są najbardziej niebezpieczne i mogą bezpośrednio zagrażać zdrowiu. Ten rodzaj oparzeń o znacznie cięższym przebiegu dotyczy nie tylko zewnętrznej warstwy skóry, ale obejmuje także skórę właściwą, tkankę podskórną i nerwy. W miejscu wystąpienia oparzenia występuje brak czucia, stąd niezbędna jest szybka pomoc medyczna.

Oparzenia słoneczne są niebezpieczne nie tylko dla skóry, a swoim działaniem mogą obejmować cały organizm. Jeśli oprócz oparzenia słonecznego pojawia się gorączka, zawroty głowy czy wymioty, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Mogą to być objawy udaru słonecznego.

Na oparzenia słoneczne narażone są też osoby przyjmujące niektóre leki, a także napary ziołowe. Mogą one wywołać reakcje fototoksyczne, które powstają w wyniku ekspozycji na słońce po wcześniejszym zażyciu leku lub użyciu kosmetyku, który w swoim składzie zawiera substancję fototoksyczną. Można tutaj zaliczyć niektóre leki przeciwdepresyjne, tabletki antykoncepcyjne, retinoidy, a nawet olejki eteryczne.

sprawdzone sposoby na oparzenie słoneczne

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Czasami chwila nieuwagi, nieodpowiednia ochrona przeciwsłoneczna czy nawet zaśnięcie na słońcu mogą wywołać oparzenie słoneczne. Jak postępować, kiedy pojawiło się na naszej skórze, by możliwie w jak największym stopniu złagodzić objawy i przyspieszyć regenerację naskórka?

Przede wszystkim należy jak najszybciej zejść ze słońca i wziąć zimny prysznic, który złagodzi piekącą skórę. Dobrze jest umyć ciało delikatnym preparatem myjącym, by pozbyć się piasku i innych zanieczyszczeń. Nie należy jednak korzystać z peelingu, gdyż można jeszcze bardziej podrażnić skórę.

W przypadku lekkich oparzeń słonecznych często wykorzystywane są domowe sposoby. Oczywiście warto mieć na uwadze, że domowe sposoby na oparzenia nie powinny stanowić jedynego rozwiązania. Mogą okazać się pomocne, jeśli w danym momencie nie mamy pod ręką preparatów zawierających pantenol lub alantoinę.

Znaną substancją, która łagodzi podrażnienia spowodowane przez słońce, jest kefir lub zsiadłe mleko. Zapewnia nawilżenie i przywraca właściwe pH skóry, które zostało zaburzone przez oparzenie słoneczne. Inną substancją, która przyspiesza gojenie, jest miód, znany ze swoich przeciwzapalnych właściwości.

W przypadku oparzeń słonecznych należy pamiętać, by nie aplikować na skórę produktów o tłustej i ciężkiej konsystencji. Zamiast tego bardzo dobrze sprawdzi się sok z aloesu. Silnie nawilża i przyspiesza regenerację naskórka.

Sposoby na oparzenia słoneczne – krem z filtrem

Nie istnieje sposób, który w 100% chroniłby nas przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Istnieją jednak rozwiązania, które skutecznie pomagają ograniczyć wpływ promieni UV.

To właśnie dlatego tak ważna jest właściwa fotoprotekcja. Wybierając produkt do opalania, należy zwracać uwagę na to, jak wysoki filtr posiada (w przypadku dzieci oraz osób posiadających jasną karnację zaleca się minimum SPF 50). Istotny jest także zakres ochrony, stąd najlepszym rozwiązaniem będą produkty chroniące przed promieniowaniem UVA oraz UVB.

Przykładem takiego produktu jest Balsam do opalania SPF 50 Ambre Solaire Hydra 24. Gwarantuje szerokie spektrum ochrony, a jego formuła została wzbogacona w masło shea, które jednocześnie pielęgnuje skórę. Balsam posiada lekką, nietłustą konsystencję i bardzo szybko się wchłania.

Oparzenia słoneczne nie dotyczą jedynie skóry ciała, ale i twarzy. Pamiętaj, zakrywanie jej na plaży książką czy chustą nie ochroni przed oparzeniami słonecznymi. W tym celu należy sięgnąć po produkt o działaniu przeciwsłonecznym, dostosowany do aplikacji na skórę twarzy.

Jeśli zależy Ci na wysokiej i skutecznej ochronie, sięgnij po Ochronny fluid SPF 50 do twarzy Ambre Solaire Super UV. Charakteryzuje się lekką, hipoalergiczną formułą, z nawilżającym kwasem hialuronowym o działaniu łagodzącym i nawilżającym. Jednocześnie gwarantuje szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA, UVB oraz nieestetycznymi przebarwieniami. Po aplikacji pozostaje niewidoczny na skórze, nie bieli i nie pozostawia tłustej warstwy.

Mówiąc o ochronie przed słońcem, nie należy zapominać o najmłodszych, których skóra w szczególności narażona jest na skutki oparzeń słonecznych. Dla wrażliwej i delikatnej skóry dziecka polecamy Ochronny spray SPF50 do opalania dla dzieci Sensitive Advanced Ambre Solaire oraz Balsam z filtrem 50 dla dzieci Ambre Solaire. Zapewniają skuteczną ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, a także pielęgnują delikatną oraz wrażliwą skórę.

Pielęgnacja skóry po opalaniu

Nawet jeśli stosujemy kosmetyki chroniące naszą skórę przed słońcem, po ekspozycji na promienie słoneczne wymaga ona odpowiedniej uwagi i pielęgnacji. By ją zregenerować, warto sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie substancje takie jak pantenol, aloes czy alantoina. Jak już wspomniano, po kąpieli słonecznej nie zaleca się wykonywania peelingu ani mycia skóry mocno oczyszczającymi preparatami.

W pielęgnacji skóry po opalaniu warto przede wszystkim postawić na jej nawilżenie. W tym celu bardzo dobrze sprawdzi się Balsam nawilżający po opalaniu z aloesem Ambre Solaire. Dodatek aloesu niweluje dyskomfort, jaki może wywoływać przebywanie na słońcu. Balsam koi skórę i jest komfortowy w użyciu – posiada lekką i nietłustą formułę, która bardzo szybko się wchłania.

Osobom, które chcą nie tylko ukoić skórę po opalaniu, ale jednocześnie wzmocnić opaleniznę, polecamy Balsam wzmacniający opaleniznę Ambre Solaire. W jego składzie znalazły się witamina E oraz olej z pestek moreli, które nawilżają i regenerują skórę. Formuła balsamu sprawia, że po aplikacji skóra wygląda na muśniętą słońcem.

Oparzenia słoneczne – jak im zapobiegać?

Na podstawie powyższego artykułu można łatwo zauważyć, że słońce, choć niezbędne dla życia, w nadmiarze może wyrządzić naszemu organizmowi poważne szkody, do których zalicza się m.in. bolesne oparzenia słoneczne.

Najskuteczniejszym sposobem na oparzenia słoneczne jest oczywiście profilaktyka. Oprócz stosowania kremów i balsamów ochronnych z filtrem UV w okresie słonecznych dni należy pamiętać także o innych aspektach:

  • unikaniu ekspozycji na słońce w godzinach 10.00-16.00;
  • noszeniu przewiewnych, oddychających tkanin;
  • ochronie oczu oraz głowy;
  • piciu odpowiednich ilości płynów;
  • prawidłowej aplikacji kosmetyków do opalania oraz ich reaplikacji.

Stosując się do powyższych zasad, będziesz w stanie w jak największym stopniu uniknąć negatywnych skutków, jakie niosą oparzenia słoneczne.

Bibliografia:

  1. M. Ebisz, M. Brokowska, Szkodliwe oddziaływanie promieniowania ultrafioletowego na skórę człowieka, https://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2015/hyg-2015-3-467.pdf [dostęp: 08.06.2022]
  2. B. Stanisz, Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, https://ptfarm.pl/pub/File/FP/5_2009/10%20%20ochrona%20skory.pdf [dostęp: 08.06.2022]