Jak często może być stosowana farba do włosów?

Nie wiesz, jak często farbować włosy, aby jak najdłużej pozostały w dobrej kondycji? Poznaj nasze przydatne wskazówki.

Farba do włosów to niezwykle popularny środek, dzięki któremu jesteśmy w stanie przywrócić naszym pasmom utracony kolor, lub całkowicie odmienić nasz wygląd.. Niezależnie od tego, czy chcesz ukryć swoje siwe pasma za pomocą koloryzacji, czy może znudził Ci się Twój naturalny kolor – dobra farba do włosów powinna rozwiązać ten problem. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że proces farbowania nie pozostaje neutralny dla naszej fryzury i jeśli będziemy sięgały po naszą ulubioną farbę zbyt często, może się to odbić na kondycji włosów. Przyjrzyjmy się więc temu zagadnieniu i odpowiedzmy na pytanie – jak często możemy stosować farbę do włosów, żeby zawsze liczyć na zdrowo wyglądające włosy?

 

Jak działa farba do włosów?

Farba do włosów nie jest absolutnie domeną naszych czasów. Już starożytni Egipcjanie wykorzystywali wysuszone, sproszkowane liście rośliny o nazwie lawsonia, by nadać swojej fryzurze inną barwę. Warto nadmienić, że ten wynalazek został z nami do dziś – barwnik powstały z liści lawsonii to nic innego niż dobrze znana nam henna, czyli mocny, naturalny barwnik, wykorzystywany także do ozdabiania skóry tymczasowymi tatuażami.

 

Chociaż henna jest w dalszym ciągu używana w celu naturalnej koloryzacji włosów, nie jest to najbardziej trwałe rozwiązanie, a kolor uzyskany przy pomocy henny zostanie na naszej głowie zaledwie jakiś czas. Zdając sobie z tego sprawę, firmy kosmetyczne opracowały lepsze metody koloryzacji, korzystając z rozwoju nauk chemicznych. Obecne farby do włosów możemy podzielić właśnie względem ich trwałości, czyli tego, jak długo dana farba utrzyma się na naszych włosach. Możemy więc zastosować:

• farby do koloryzacji trwałej;

• farby do koloryzacji półtrwałej;

• farby zmywalne.

 

Szczegółowo przyjrzymy się im później, jednak już samo to rozróżnienie może pomóc Ci w odpowiedzi na pytanie, jaka będzie najlepsza farba do włosów względem Twoich potrzeb. Jak natomiast działa sam proces koloryzacji?

 

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw wiedzieć, jak są zbudowane nasze włosy. Składają się one z trzonu, który jest okalany przez łuski włosa, niewielkie struktury zachodzące na siebie, podobnie jak chociażby dachówki. To właśnie stopień ich rozchylenia definiuje, czy nasze włosy są wysokoporowate, średnioporowate czy niskoporowate. Farba do włosów sprawia, że łuski włosa otwierają się na jakiś czas i mogą zostać poddane działaniom substancji koloryzujących, które są w niej zawarte. W ten sposób mamy pewność, że środek koloryzujący wniknie do samego trzonu włosa, którego nowa barwa zostanie z nami jakiś czas. 

 

Zazwyczaj składniki koloryzujące znajdujące się w farbach to bezbarwne związki oksydacyjne. Oznacza to, że przyjmują one swoją barwę w efekcie utleniania na naszych włosach, dlatego w zależności od naszego naturalnego pigmentu kolor farby może wyjść nieco inny niż przewidywany. Dlatego też kolory farb do włosów mogą być tak różnorodne.

 

Czy farbowanie niszczy włosy?

To dobry moment na to, by odpowiedzieć sobie, czy farba do włosów może je zniszczyć. Niestety farba do włosów może nadwyrężyć włosy, ale dotyczy to tylko sytuacji, kiedy przesadzamy z koloryzacją. Dlaczego tak się dzieje? 

 

Wspominaliśmy już o aspekcie rozchylania łusek włosa, który jest niezbędny do poprawnej koloryzacji. Zazwyczaj farby do włosów stosują w tym celu amoniak, który działa w intensywny sposób.

 

Amoniak rozchyla łuski włosa, jednocześnie wpływając na ich strukturę. Łuski włosa mają za zadanie nie tylko go chronić, ale także utrzymywać w jego wnętrzu substancje odżywcze. Ich naturalna zamknięta pozycja nie pozwala im wypuścić z wnętrza włosa niezbędnych składników, dostarczanych mu z krwiobiegu przez mieszki włosowe. W praktyce oznacza to, że farbując włosy zbyt często, możemy pozbawić je niezbędnych witamin i nawilżenia poprzez trwałe otwarcie łusek włosowych.

 

Warto również nadmienić, że amoniak może podrażniać skórę głowy u osób, które mają wrażliwą skórę lub są na niego uczulone. Jeśli jednak nic takiego Ci nie dolega, nie musisz się obawiać rozsądnego korzystania z farb do włosów.

 

Jeśli farba z amoniakiem nie będzie przez nas nadużywana, raczej nie powinniśmy obawiać się o kondycję naszej fryzury. Nawet jeżeli pojawiają się odrosty, są możliwości uczesań, które pozwalają nieco je zamaskować, zanim ponownie zdecydujemy się na odświeżenie koloru. W razie czego możemy też sięgnąć po alternatywy, jakimi są farby do włosów bez amoniaku, które mają nieco delikatniejsze działanie, a dają równie spektakularny efekt.

 

Farba do włosów bez amoniaku – czy jest bezpieczna?

Z racji na potencjalne skutki uboczne farb z amoniakiem, coraz częściej możemy znaleźć na półkach farby do włosów pozbawione tego składnika. Farby do włosów bez amoniaku są zdecydowanie delikatniejsze niż ich klasyczny odpowiednik i mogą być stosowane częściej, bez obaw, że odbije się to na stanie naszych włosów. Brak obecności amoniaku nie oznacza jednak, że farba ma inny mechanizm działania. Ten zostaje taki sam, zmienia się jednak substancja odpowiadająca za rozchylenie łusek i spulchnienie struktury włosa. 

 

Farby bez amoniaku najczęściej wykorzystują w tym celu monoetanoloaminę, której działanie jest zdecydowanie łagodniejsze od działania amoniaku. Jeśli więc chcemy poddać nasze włosy zabiegowi koloryzacji, farba do włosów bez amoniaku będzie ciekawą opcją, którą warto rozważyć.

 

Farba bez amoniaku a częstotliwość koloryzacji

No dobrze, wiemy już, że nadużywana farba do włosów z amoniakiem może negatywnie wpłynąć na strukturę włosa. Wiemy także, że farba do włosów bez amoniaku jest znacznie bardziej delikatna i może być używana częściej. Co w tym wypadku oznacza częściej? Jest to dosyć indywidualna sprawa każdego produktu – to, jak często możemy poddawać naszą fryzurę takiej koloryzacji, będzie zależało od zaleceń producenta, który określi to na opakowaniu. Zależy to w głównej mierze od składu produktu, jednak możemy przyjąć, że optymalny czas, po jakim możemy poddać nasze włosy kolejnemu farbowaniu, to od czterech do ośmiu tygodni po ostatnim takim zabiegu. 

 

Koloryzacja włosów – rodzaje farb

To, jak długi czas powinien upłynąć między jedną koloryzacją a drugą, zależy również od rodzaju farby do włosów, jakiego używamy. Wspominaliśmy już o farbach trwałych i półtrwałych, a także o tym, że istnieją zmywalne farby do włosów. Czas, przez jaki farba utrzyma się na naszych włosach, nie jest jednak jedynym kryterium podziału farb. Możemy je też podzielić względem użytego w nich składnika koloryzującego. Tym sposobem możemy wyróżnić farby naturalne i farby syntetyczne. To właśnie w tych drugich mamy najczęściej do czynienia z amoniakiem i utleniaczami, farby roślinne natomiast cechuje delikatny skład. Farby do włosów możemy podzielić też ze względu na sposób ich aplikacji – niektóre występują w różnych formach, jak chociażby farba w sprayu do włosów, czy specjalna koloryzująca brylantyna. 

 

Wróćmy do kryterium czasowego i pokrótce się mu przyjrzyjmy. Farby do włosów dzielimy na:

• farby trwałe – czyli najtrwalsze środki do koloryzacji włosów. Zawarte w nich substancje na stałe wnikają do struktury włosa, przez co jest możliwa całkowita zmiana naszego naturalnego odcienia. To jedna z najpopularniejszych metod koloryzacji, a jej efekt natomiast utrzymuje się najdłużej. Jeśli używamy trwałej farby bez amoniaku, kolejną koloryzację możemy przeprowadzić po wspominanych już czterech, ośmiu tygodniach. Z racji na swoją siłę, ten rodzaj farb może pozostawiać na naszej skórze ślady po koloryzacji. Czym zmyć farbę do włosów ze skóry? W tym celu najlepiej jest użyć oleju migdałowego lub oliwy z oliwek, które powinny związać pigment i usunąć go z naszej skóry, ale żeby zadziałały w ten sposób, musimy koniecznie działać szybko i nie pozwolić farbie wyschnąć;

• farby półtrwałe – zdecydowanie delikatniejsze niż farby trwałe, dające jednak lepsze efekty niż zmywalna farba do włosów. Nie zawierają one zazwyczaj amoniaku oraz zawierają mniejszą ilość barwnika. Farby półtrwałe są wykorzystywane raczej do delikatnego ściemnienia lub rozjaśnienia naszej naturalnej barwy włosów. W większości przypadków możemy liczyć najwyżej na dwa lub trzy tony koloru różnicy, co stanowi świetną wiadomość dla tych z nas, które nie są zainteresowane radykalną zmianą wizerunku, zależy im natomiast na przywróceniu swojej naturalnej tonacji więcej głębi. Warto pamiętać o tym, że zgodnie z ich nazwą, farby półtrwałe nie wytrzymają na naszych włosach tak długo, jak farby trwałe, z tego względu zaleca się powtórzyć cały zabieg koloryzacji już po miesiącu;

• zmywalna farba do włosów – jeśli kiedykolwiek zamarzyło Ci się odmienienie swojego wizerunku na jedną okazję, jak chociażby wieczór sylwestrowy, to sięgnęłaś właśnie po zmywalną farbę do włosów. Ten rodzaj koloryzacji pozwala nam na pozbycie się nowego koloru już po jednym myciu. Dzieje się tak dlatego, że farby tymczasowe są pozbawione amoniaku i mocnych pigmentów, przez co nie ingerują bezpośrednio w strukturę włosa. O ile dwie wcześniej omawiane farby wnikają głęboko w strukturę naszej czupryny, to farba do włosów zmywalna utrzymuje się jedynie na zewnętrznej powierzchni włosa. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu w jej składzie specjalnych polimerów, dzięki którym cząstki farby przylepiają się do naszych łusek włosa. Ten rodzaj farb występuje w niezliczonych wręcz formach. Żele, szampony, szamponetki, farba do włosów w sprayu – to wszystko są farby zmywalne. Z racji tego, że służą one na specjalne okazje i uroczystości, to często bywają wzbogacone różnymi dodatkami typu brokat oraz występują w różnych kolorach.

 

Jak widać, mamy spory wybór produktów, które możemy z powodzeniem zastosować na naszych włosach. Jeżeli naszym głównym celem jest zmiana koloru bez obciążania swojej fryzury, najlepszym rozwiązaniem będą tutaj farby półtrwałe lub zmywalne. Jeśli naszym głównym celem jest jednak, żeby koloryzacja utrzymała się jak najdłużej, zdecydowanie lepsze będą farby trwałe.

 

Farba do włosów – przygotowanie do koloryzacji

Pamiętajmy o tym, że na kondycję naszych włosów nie wpływa tylko to, jakiej farby używamy. Przed zabiegiem koloryzacji włosów należy pamiętać o ich właściwym przygotowaniu – tylko to, wraz z odpowiednią pielęgnacją po farbowaniu, może nam zapewnić lśniące i zdrowe włosy. Jak więc możemy to zrobić?

 

Zupełną podstawą jest tutaj wybranie koloru. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki kolor chciałabyś uzyskać na swojej głowie – spokojnie! Dzięki oferowanej przez Garnier funkcji Virtual Try On jesteśmy w stanie wykorzystać w tym celu technologię. Dzięki tej opcji jesteś w stanie zobaczyć, jak będzie wyglądała Twoja fryzura w danym kolorze bez obaw, że wyjdzie on zupełnie inaczej niż na opakowaniu produktu. Co więcej, możesz to zrobić za pomocą zdjęcia, ale też kamerki telefonu bądź laptopa, uzyskując podgląd Twojego nowego koloru w czasie rzeczywistym. 

 

Jak pielęgnować włosy po koloryzacji?

Właściwa pielęgnacja już po zabiegu koloryzacji jest tak samo ważna, o ile nie ważniejsza niż samo farbowanie. Warto zadbać o nasze włosy już po samym farbowaniu, gdyż dzięki temu odwdzięczą się nam one swoim naturalnym blaskiem.

 

Włosy zbyt często poddawane koloryzacji są najczęściej wysuszone. By doprowadzić je do porządku, niezbędny będzie nam szampon nawilżający. Najlepiej użyć takiego, który będzie bogaty w witaminy z grupy B, które mają ogromny wpływ na wygląd i strukturę naszych włosów. Nie bez znaczenia będzie także obecność w szamponie naturalnych olejków. Za ich pomocą odpowiednio nawilżymy strukturę naszych włosów i uchronimy je przed połamaniem. Pamiętajmy również o tym, że włosy farbowane nie lubią wysokiej temperatury, więc na czas koloryzacji najlepiej będzie pożegnać się z suszarką. Wynika to z faktu, że ciepło, podobnie jak amoniak, wpływa na rozchylenie łusek włosowych, przez co nie może on utrzymać substancji odżywczych w swoim wnętrzu. Nam zależy, żeby łuski włosa zamknąć, więc ich codzienne rozchylanie strumieniem gorącego powietrza może nie być najlepszym pomysłem.

 

Warto mieć na uwadze, że wielu producentów kosmetyków ma w swojej ofercie produkty przeznaczone specjalnie dla włosów po koloryzacji. Wyjątkiem nie jest Garnier ze swoją serią  Color Resist, której głównym zadaniem jest jak najdłuższe utrzymanie koloru w strukturze włosa, przy okazji odpowiednio go nawilżając. Możemy sięgnąć po zarówno szampon, jak i odżywkę, co pomoże nam w odpowiedniej pielęgnacji włosów po koloryzacji, tak byśmy mogły jak najdłużej cieszyć się nowym kolorem naszej fryzury.